gaz w aucie

Auto gaz i zalety z jego posiadania

gaz w aucieW naszym kraju wśród kierowców auto gaz cieszy się naprawdę sporą popularnością, lecz wciąż wielu użytkowników samochodów wyśmiewa tych, którzy korzystają z gazu. Jest to jednak raczej bezzasadne, gdyż posiadanie auto gazu niesie ze sobą wiele zalet, które są naprawdę opłacalne.

Czym jest auto gaz?

Paliwo oznaczane na stacjach jako LPG, czyli auto gaz w naszym kraju cieszy się sporą popularnością. To właśnie Polacy są jednymi z najczęściej spotykanych użytkowników tego typu zasilania jednostek napędowych w całej Europie i są ku temu naprawdę wyraźne powody. Zarobki w naszym kraju nie są zbyt wysokie, więc od lat szukamy oszczędności. Dlatego LPG zyskało na popularności.

Samochody wielu Polaków są wyposażone w butle gazowe, w których znajduje się właśnie auto gaz. Jest to skroplony gaz petrochemiczny. Jest on produktem rafinacji ropy naftowej i najczęściej jest to propan bądź mieszanina propanu i butanu. Korzysta się z niego nie tylko w samochodach, ale też w kuchenkach gazowych, czy też w celu zasilenia urządzeń grzewczych.

Dlaczego warto zamontować auto gaz?

Przede wszystkim warto zacząć od tego kiedy warto zamontować gaz. Przede wszystkim musi on dobrze działać z silnikiem w samochodzie. Najłatwiej instalację jest zamontować do jednostek z pośrednim wtryskiem benzyny. W autach z bezpośrednim wtryskiem jest to trudniejsze i znacznie droższe. Ponadto najbardziej opłacalny jest montaż auto gazu w silnikach o wyższym spalaniu.

Auto gaz to przede wszystkim ogromne oszczędności. Paliwo to kosztuje zazwyczaj około 50-60 % ceny benzyny. Wzrost spalania to z kolei zaledwie około 10-15 %, więc łatwo wywnioskować, że przy dużo palącym lub jeżdżącym aucie na montażu gazu można oszczędzać nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na każdych pokonanych 100 kilometrach.

LPG to także paliwo znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż benzyna czy olej napędowy. Nieprawdą jest za to to, że jego montaż zwiększa ryzyko uszkodzenia silnika. Przy dobrym serwisowaniu jednostce nic nie grozi, a oszczędności są z pewnością warte uwagi.