Na co zwrócić uwagę decydując się na domki ogrodowe?

Na co zwrócić uwagę decydując się na domki ogrodowe?

Na co zwrócić uwagę decydując się na domki ogrodowe?

Właściciele ogrodów wiedzą, jak bardzo przydatne jest wydzielone w nich miejsce do przechowania narzędzi i majsterkowania. Domki ogrodowe umożliwią wam realizację każdego z tych zadań. Zanim jednak wybierzecie się do sklepu, określcie swoje potrzeby. Pomyślcie i zanalizujcie, czego oczekujecie od konstrukcji, która stanie w waszym ogrodzie.

Wybór kształtu i wielkości

Domki ogrodowe cechują się rozmaitymi kształtami i rozmiarami. Niektóre z nich stylizowane są na prawdziwe domy a jeszcze inne przypominają składzik o wielkości pojemnej szafy. W niektórych modelach zmieścicie jedynie kilka niedużych rzeczy, inne natomiast pozwolą wam poruszać się swobodnie w ich wnętrzu, majsterkować, przesadzać rośliny, przechowywać rowery czy kosiarki.

Pamiętajcie, aby wielkość i styl domku komponowały się z architekturą waszego domu i ogrodu. Zadbajcie też, aby nie wystawał on poza ogrodzenie i nie zajmował centralnej części działki. Wybór modelu powinien też zależeć od waszych potrzeb i od zasobności portfela – większe, bardziej funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie konstrukcje to wydatek rzędu od 1500zł.

Dobrze dobrane wymiary

Minimalne wymiary domków to około 120 x 160 cm. Najlepiej sprawdzą się one jako narzędziownie. Nie zmieścicie w nich jednak wielu większych sprzętów, dla trzymania których lepsze będą modele o wymiarach 200 x 130 cm. Jeśli natomiast potrzebujecie konstrukcji w której oprócz magazynowania narzędzi można wygodnie majsterkować, najlepsze będą domki o powierzchni 300 x 200 cm.

Najbardziej funkcjonalne domki ogrodowe mają plan kwadratu lub prostokąta, co ułatwia zagospodarowanie pomieszczenia. Zwróćcie uwagę, czy wysokość domku jest taka sama w każdym jego miejscu. Być może którąś ze ścian zastępuje część spadzistego dachu, zmniejszając jej wysokość? Mimo ciekawego wyglądu, wnętrze takiego domku będzie mniej pojemne.

Odpowiedni materiał

Domki są najczęściej wykonywane z drewna lub tworzyw sztucznych. Oczywiście najlepiej z otoczeniem komponują się drewniane domki ogrodowe, ale za to należy je regularnie impregnować i malować, bowiem drewno podatne jest na wilgoć. Jego zaletą jest natomiast prosta możliwość przeprowadzania napraw.

Domki ogrodowe z tworzyw sztucznych są dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Łatwiej też utrzymać je w czystości. Niestety, tworzywo może szybko nagrzewać się od słońca (zwiększając temperaturę wewnątrz domku), a jego kolor blaknąć. Do tego plastikowe modele nie komponują się tak dobrze z ogrodową architekturą jak surowce naturalne.

Lokalizacja

Domki do ogrodu powinniście ustawiać na równym, płaskim i stabilnym gruncie. Unikajcie podłoży wilgotnych. Najlepiej więc, aby konstrukcje stały na suchym podłożu, takim jak kostka brukowa czy betonowa wylewka. Tego rodzaju ustawianie zwiększy ich żywotność oraz zapewni stabilność i bezpieczeństwo w czasie użytkowania.

Domek może też stanąć na cegłach, jeśli nie planujecie likwidować części trawnika. Pamiętajcie – jeśli zdecydujecie się na drewniane produkty, wilgoć może obniżyć ich żywotność. Krzywy lub obsuwający się grunt może natomiast spowodować przekrzywienie się całej konstrukcji, jej pękanie a nawet przewrócenie.

Dodatkowe atuty

Oglądając różne modele zwróćcie uwagę na dostępną w nich wentylację. Ważne są też okna, które zapewnią doświetlenie wnętrza domku. Przed zakupem dowiedzcie się także, czy wybrany przez was model posiada podłogę i czy jest ona odporna na ścieranie.

Bardzo istotna jest też szerokość drzwi – muszą mieć one co najmniej 90 cm i otwierać się szeroko, aby ułatwić korzystanie z domku. Koniecznie też sprawdźcie jakość dachu. Nie chcecie przecież, aby przeciekał. Pamiętajcie, że wybór domku ogrodowego powinien być poparty dokładną analizą waszych potrzeb, możliwości finansowych i jakością produktu.