Na co zwrócić uwagę decydując się na domki ogrodowe?

Właściciele ogrodów wiedzą, jak bardzo przydatne jest wydzielone w nich miejsce do przechowania narzędzi i majsterkowania. Domki ogrodowe umożliwią wam realizację każdego z tych zadań. Zanim jednak wybierzecie się do sklepu, określcie swoje potrzeby. Pomyślcie i zanalizujcie, czego oczekujecie od konstrukcji, która stanie w waszym ogrodzie.

Wybór kształtu i wielkości

Domki ogrodowe cechują się rozmaitymi kształtami i rozmiarami. Niektóre z nich stylizowane są na prawdziwe domy a jeszcze inne przypominają składzik o wielkości pojemnej szafy. W niektórych modelach zmieścicie jedynie kilka niedużych rzeczy, inne natomiast pozwolą wam poruszać się swobodnie w ich wnętrzu, majsterkować, przesadzać rośliny, przechowywać rowery czy kosiarki.

Pamiętajcie, aby wielkość i styl domku komponowały się z architekturą waszego domu i ogrodu. Zadbajcie też, aby nie wystawał on poza ogrodzenie i nie zajmował centralnej części działki. Wybór modelu powinien też zależeć od waszych potrzeb i od zasobności portfela – większe, bardziej funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie konstrukcje to wydatek rzędu od 1500zł.

Dobrze dobrane wymiary

Minimalne wymiary domków to około 120 x 160 cm. Najlepiej sprawdzą się one jako narzędziownie. Nie zmieścicie w nich jednak wielu większych sprzętów, dla trzymania których lepsze będą modele o wymiarach 200 x 130 cm. Jeśli natomiast potrzebujecie konstrukcji w której oprócz magazynowania narzędzi można wygodnie majsterkować, najlepsze będą domki o powierzchni 300 x 200 cm.

Najbardziej funkcjonalne domki ogrodowe mają plan kwadratu lub prostokąta, co ułatwia zagospodarowanie pomieszczenia. Zwróćcie uwagę, czy wysokość domku jest taka sama w każdym jego miejscu. Być może którąś ze ścian zastępuje część spadzistego dachu, zmniejszając jej wysokość? Mimo ciekawego wyglądu, wnętrze takiego domku będzie mniej pojemne.

Odpowiedni materiał

Domki są najczęściej wykonywane z drewna lub tworzyw sztucznych. Oczywiście najlepiej z otoczeniem komponują się drewniane domki ogrodowe, ale za to należy je regularnie impregnować i malować, bowiem drewno podatne jest na wilgoć. Jego zaletą jest natomiast prosta możliwość przeprowadzania napraw.

Domki ogrodowe z tworzyw sztucznych są dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Łatwiej też utrzymać je w czystości. Niestety, tworzywo może szybko nagrzewać się od słońca (zwiększając temperaturę wewnątrz domku), a jego kolor blaknąć. Do tego plastikowe modele nie komponują się tak dobrze z ogrodową architekturą jak surowce naturalne.

Lokalizacja

Domki do ogrodu powinniście ustawiać na równym, płaskim i stabilnym gruncie. Unikajcie podłoży wilgotnych. Najlepiej więc, aby konstrukcje stały na suchym podłożu, takim jak kostka brukowa czy betonowa wylewka. Tego rodzaju ustawianie zwiększy ich żywotność oraz zapewni stabilność i bezpieczeństwo w czasie użytkowania.

Domek może też stanąć na cegłach, jeśli nie planujecie likwidować części trawnika. Pamiętajcie – jeśli zdecydujecie się na drewniane produkty, wilgoć może obniżyć ich żywotność. Krzywy lub obsuwający się grunt może natomiast spowodować przekrzywienie się całej konstrukcji, jej pękanie a nawet przewrócenie.

Dodatkowe atuty

Oglądając różne modele zwróćcie uwagę na dostępną w nich wentylację. Ważne są też okna, które zapewnią doświetlenie wnętrza domku. Przed zakupem dowiedzcie się także, czy wybrany przez was model posiada podłogę i czy jest ona odporna na ścieranie.

Bardzo istotna jest też szerokość drzwi – muszą mieć one co najmniej 90 cm i otwierać się szeroko, aby ułatwić korzystanie z domku. Koniecznie też sprawdźcie jakość dachu. Nie chcecie przecież, aby przeciekał. Pamiętajcie, że wybór domku ogrodowego powinien być poparty dokładną analizą waszych potrzeb, możliwości finansowych i jakością produktu.