Korozja betonu ‒ przydatne informacje

Korozja betonu ‒ przydatne informacje

Korozja betonu ‒ przydatne informacje

Beton jest niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych. Wiedzieli już o tym starożytni Rzymianie, używając go do budowy swoich konstrukcji. Niektóre z nich wciąż możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Niestety beton tak jak wiele innych materiałów może ulegać procesom korozji. Czym jest korozja betonu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Korozja betonu ‒ przyczyny powstawania

Wszelkie konstrukcje betonowe, a także miejsca, w których wykorzystuje się mieszankę z dodatkiem cementu, wraz z upływem czasu są narażone na działanie czynników wpływających na postęp korozji stwardniałego betonu. Choć na pierwszy rzut oka może tak się nie wydawać, beton to bardzo wrażliwy materiał na działanie korozji. Na jej występowanie ma wpływ kilka czynników, które możemy podzielić na: fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. 

  • korozja fizyczna ‒ w jej przypadku zmiany są bardzo łatwo wykrywalne i w momencie, gdy dojdzie do początkowych uszkodzeń, pojawiają się one stosunkowo szybko. Proces zamarzania wody w porach betonu również może mieć niekorzystny wpływ na jego właściwości i strukturę;
  • korozja biologiczna ‒ znacznie trudniejsza do wykrycia. Jest związana z rozwojem organizmów, głównie grzybów, bakterii oraz glonów. Pod wpływem obecności związków siarki, azotu lub węgla mogą one produkować szkodliwe substancje, które z kolei sprzyjają powstawaniu korozji chemicznej;
  • korozja chemiczna ‒ do jej powstawania przyczynia się obecność soli magnezu, jonów siarczanowych lub chlorkowych. Wchodzą one w reakcje z różnymi związkami, które także przyczyniają się do zjawiska korozji.

Jak zapobiegać korozji betonu?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą w przeciwdziałaniu korozji. Przede wszystkim warto zadbać o właściwy dobór składu mieszanki betonowej i właściwe proporcje poszczególnych składników. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrywać się w beton z pewnego źródła. Jeśli szukając dostawcy w wyszukiwarkę internetową wpiszemy frazę „beton olesno”, możemy być pewni, że znajdziemy beton tylko najlepszej jakości.

Można również zastosować powłoki o właściwościach ochronnych, które skutecznie zabezpieczą beton przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych np. mrozu, wiatru czy wody.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://wlodar.com.pl/.