Kiedy przewozimy samochód na lawecie?

Kiedy przewozimy samochód na lawecie?

auto-70075_640W dzisiejszym świecie, gdy na drogach znajduje się mnóstwo pojazdów, nie trudno o wypadek. Ciągły pośpiech i ignorowanie znaków drogowych powodują częste stłuczki i kolizje. Zazwyczaj przyczyną nieszczęśliwego zdarzenia jest ludzka głupota. Jeśli już jednak dojdzie do wypadku należy zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki.

Miejsce wypadku

Niezabezpieczone miejsce wypadku może utrudniać ruch i doprowadzić do kolejnej stłuczki. Z tego powodu powinniśmy zawsze mieć w bagażniku trójkąt ostrzegawczy. Jeśli wypadek miał miejsce na autostradzie, trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od pojazdu. W przypadku pozostałych dróg, odległość powinna wynosić od 30 do 50 m. Dodatkowo należy włączyć światła awaryjne. Jeśli zdarzenie nie spowodowało ofiar śmiertelnych, mamy obowiązek przenieść samochód na pobocze, tak aby nie utrudniał ruchu. W przeciwnej sytuacji nie możemy ruszać pojazdu i konieczna jest interwencja policji. Funkcjonariuszy wzywamy również wtedy, gdy na miejsce przyjechała Straż Pożarna lub Karetka, gdy jeden z kierowców znajduje się pod wpływem alkoholu lub gdy któryś z uczestników nie posiada dokumentów czy aktualnej polisy OC. Istotne jest sporządzenie druku zaświadczenia o wypadku. Uwzględniamy w nim miejsce zdarzenia, numery pojazdów, dane kierowcy, dane prawa jazdy, zaistniałe uszkodzenia oraz wskazanie winnego. Ostatnia informacja musi być oczywiście dodatkowo potwierdzona. W tym celu warto dołączyć do druku zdjęcia oraz zeznania świadków.

Transport samochodu na lawecie

Kiedy samochód jest na tyle uszkodzony, że nie jesteśmy w stanie nim kierować, korzystamy z usług pomocy drogowej. Jeśli jest to możliwe, nasz pojazd zostanie odholowany. Proces ten wymaga jednak doświadczenia, zwłaszcza u kierującego holowanym samochodem. W przypadku niesprawnego układu hamulcowego lub kierowniczego, niedziałających świateł, wspomniany rodzaj transportu nie jest możliwy. Dotyczy to również samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. W takiej sytuacji, pomoc drogowa, umieszcza nasz pojazd na lawecie i przewozi w odpowiednie miejsce. Wymaga to ogromnego doświadczenia, dlatego nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Mogłoby to doprowadzić do poważniejszych szkód i znacznie zwiększyć poniesione koszta.