Jeśli zdarza Ci się przygodny seks - koniecznie wykonaj badanie na kiłę

Jeśli zdarza Ci się przygodny seks – koniecznie wykonaj badanie na kiłę

istock_73449103_xlargeW dzisiejszych, liberalnych czasach napędzanych przez show-biznes i media odbycie z kimś przygodnego seksu zdarza się znacznie częściej niż kiedyś. Z większą częstotliwością zmieniamy również partnerów. Różnorodność wypełnia wiele dziedzin życia społecznego. Chcemy jej również w naszym życiu seksualnym. Motorem napędzającym aranżowanie przygodnego seksu jest głównie Internet i stworzone do tego typu portale społecznościowe.

Young man giving condom

Warto iść przez życie świadomie i w tym wypadku przyjrzeć się również kwestiom zdrowotnym. Oczywistym jest fakt, iż bezwzględnie należy się zabezpieczać podczas przygodnego seksu używając prezerwatyw, o czym też wielu zapomina. Mowa tu również o profilaktycznym wykonywaniu testów na choroby weneryczne, które są coraz większym problemem i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia. Możemy się nimi zarazić podczas odbywania stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Znam wirusa HIV, ale co jeszcze?

Gdy poruszamy kwestię chorób przenoszonych drogą płciową mamy na myśli głównie HIV i większość poważnych zagrożeń pozostaje w cieniu wirusa HIV. Należy również zdawać sobie sprawę, że dodatkowo istnieje szereg innych patogenów, którym możemy się zarazić. Wśród nich można wymienić Chlamydię trachomatis, która może być przyczyną niepłodności oraz innych problemów zdrowotnych. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV, w tym jego wysokoonkogenne typy, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy. Wirus wątroby typu C – HCV.

A co jeśli chodzi o badania na kiłę?

Gdy słyszymy kiła myślimy to nie średniowiecze… Nic bardziej mylnego! W ciągu ostatnich 5 lat liczba zakażeń bakterią kiły wzrosła aż o 550%. Wiele powszechnych portali medycznych pisało i poruszało kwestię powrotu kiły do Europy. Naukowcy alarmują również, że kiła uodporniła się na skuteczny do tej pory antybiotyk.

W Polsce kiłą każdego roku zaraża się 10 tysięcy osób, liczba infekcji wzrasta! Dotyczy to głownie przedziałów wiekowych 25-29 oraz 30-44 lat. Kobiet oraz mężczyzn!

Ilość osób zarażonych wirusem HIV jest trzykrotnie mniejsza niż tych, zarażonych kiłą!fotolia_119061531_subscription_monthly_m

Typowe objawy kiły w początkowej fazie infekcji:

Kiła objawy:

 

  • Wysypki i zmiany w obrębie narządów płciowych
  • Częste swędzenie, głównie po stosunku
  • Mikro rany na wargach sromowych
  • Pieczenie podczas oddawania moczu
  • Wrzód na penisie, sromie, okolicach odbytu

W razie występowania wyżej wymienionych objawów –
należny niezwłocznie wykonać badanie na kiłę.

UWAGA! Bądź świadomy zagrożenia

W 50% przypadków kiła może wejść w okres utajenia i przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Bezpośrednio zwiększa to ryzyko uszkodzenia wątroby, serca, układu nerwowego, stawów oraz mięśni. W najgorszym przypadku powoduje ślepotę!

Dlatego zaleca się, aby profilaktycznie wykonać test na kiłę w przypadku częstej zmiany partnerów czy też odbywania stosunków przygodnych bez zabezpieczenia również pomimo braku występowania objawów łącznie z innymi badaniami na choroby weneryczne.

Kiła jest badaniem, które wykonują także kobiety w ciąży!

W jaki sposób mogę zbadać się na kiłę?

Jedną z opcji, aby wykonać badania na kiłę jest udanie się do laboratorium medycznego. Można to zrobić prywatnie płacąc z własnych kieszeni. Wówczas zostaje pobrana krew, która następnie zostanie przebadana badaniem przesiewowym VDRL, które jest obarczone dużym odsetkiem błędów ponieważ jest to odczyn nieswoisty  i znajdują zastosowanie głównie w badaniach przesiewowych choroby.

W optymistycznym scenariuszu – w następnym dniu odbierzemy wynik.

Badanie na kiłę w laboratorium może być dla wielu osób krępujące oraz wiązać się ze wstydem i stresem. Jest to jeden z czynników, przez które unikamy tego typu badań. W rezultacie choroba rozwija się w najlepsze!

W tym wypadku drugą z opcji jest wykonanie domowego testu na kiłę. Jest to profesjonalny wyrób medyczny do samokontroli, za pomocą którego uzyskujemy szybki i wiarygodny wynik już w ciągu 10. Badanie przeprowadza się z krwi uzyskanej poprzez nakłucie palca, komfortowo i dyskretnie w domowym zaciszu. Unikamy przez to stresu oraz krępujących sytuacji.

Domowe testy diagnostyczne są powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej. Stanowią ciekawą alternatywę względem badań w laboratorium. Optymalizują czas i komfort pacjenta. Uzyskiwany wynik jest równie wiarygodny jak w przypadku badań krwi.

Domowe testy diagnostyczne – czy dostanę test na choroby weneryczne w aptece?

W Internecie często znajdujemy zapytania w stylu: „test na choroby weneryczne apteka” „kiła badanie” co oznacza, że internauci poszukują tego typu testów. Zaczynają sobie z tego zdawać sprawę apteki, które do swoich ofert wprowadzają również testy diagnostyczne domowego użytku.

Domowy test na kiłę jest testem chromatograficznym, kasetkowym wykrywającym swoiste przeciwciała przeciwko Treponema Pallidum (krętek blady kiły) w dwóch klasach przeciwciał: IgM oraz IgG. Badanie umożliwia to wykrycie świeżej oraz wieloletniej infekcji będącej w fazie utajenia, nie dającej żadnych objawów. Testy tej klasy są stosowane również przez lekarzy, charakteryzują się bardzo wysoką czułością diagnostyczną i znajdują zastosowanie jako testy potwierdzenia.

Test jest dostępny w renomowanych aptekach bez skierowania i recepty.