Jakie obuwie należy stosować do w różnych kategoriach sportów rowerowych?

Jakie obuwie należy stosować do w różnych kategoriach sportów rowerowych?

cycling-664753_640

Kolarstwo już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Zarówno młodzi jak i starsi ludzie często korzystają z rowerów w celach sportowych lub rekreacyjnych. Pierwsza opcja umożliwia osiąganie satysfakcjonujących wyników, rzeźbi sylwetkę i stanowi interesującą pasję. Wszystkie te korzyści odczujemy pod warunkiem, że w rozsądny sposób dobierzemy odpowiedni sprzęt i strój. Obecnie panująca moda na wzmożoną aktywność fizyczną sprawia, że konsumenci nie mają większych problemów z dostępem do sportowych akcesoriów. Nie zmienia to jednak faktu, że aby nie zrobić sobie krzywdy, przed zakupem roweru czy obuwia, należy zaczerpnąć porady specjalisty.

Błędne myślenie poczatkujących

Obuwie przeznaczone do jazdy rowerowej odbiega swoim wyglądem i fasonem od typowych trampków czy adidasów. Większość początkujących kolarzy żyje w przekonaniu, że zwykłe, sznurowane buty w sportowym stylu wystarczą, aby cieszyć się jazdą. Nic bardziej mylnego. Efektem takiego rozumowania są słabe wyniki treningu, zakwasy, otarcia,  a w najgorszym wypadku – poważne kontuzje. Coraz większa liczba artykułów oraz programów o tematyce sportowej udowadnia, że każda dyscyplina cechuje się swoimi prawami i stawia przed trenującymi inne wymagania.

Profesjonalne obuwie rowerowe

Profesjonalne obuwie rowerowe cechuje się kilkoma istotnymi czynnikami. Przede wszystkim, jest ono nieco niższe od tradycyjnych butów sportowych. Kostka kolarza pozostaje niezasłonięta, co umożliwia jej swobodne ruchy. Zakrycie jej cholewką mogłoby doprowadzić do niekomfortowego ucisku oraz występowania bolesnych otarć. Kolejną istotną kwestią jest podeszwa. Zwróćmy uwagę, że stopy nie mają kontaktu z podłożem, a z pedałami o charakterystycznym kształcie. Stopa nieustannie naciska na pedał, czasami z większa siłą. Z tego powodu, podeszwa obuwia rowerowego powinna być nieco grubsza niż w przypadku typowych trampków. Ważne jest również to, aby buty nie były wiązane. Sznurowadła mogłyby bowiem wkręcić się w pedały. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów rowerowych Sidi, zapinanych na rzep. Tego typu buty są również bardzo wygodne przy wkładaniu i ściąganiu. Nie można również zapomnieć o właściwej wentylacji. Cholewka buta powinna być pokryta siateczką, przepuszczająca powietrze, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Ponieważ trening wiąże się z długim okresem intensywnej pracy mięśni, obuwie powinno być także wyposażone w specjalną wyściółkę, niwelującą przykre zapachy.

Rodzaje butów zależne od dyscypliny kolarstwa

Jeśli interesuje nas kolarstwo górskie, możemy zdecydować się na obuwie SPD. Umożliwia ono przeczepienie butów do pedałów, dzięki czemu jazda stanie się o wiele bardziej wydajna, Podczas gdy jedna stopa będzie popychać pedał, druga będzie go ciągnąć, co jest odczuwalne zwłaszcza podczas szybkiej jazdy. Buty rowerowe przeznaczone do jazdy ekstremalnej charakteryzują się podeszwą, która dobrze przylega do pedałów platformowych oraz wysokimi grubymi bokami mającymi chronić stopę. Buty, przeznaczone do jazdy szosowej będą nieco lżejsze i sztywniejsze, aby możliwe było pokonywanie dłuższych dystansów. Oczywiście możemy zdecydować się na buty, które będą nadawały się zarówno do jazdy górskiej jak i szosowej. Modele przeznaczone do kolarstwa trekingowego będą mniej sztywne od butów MTB.

Obecnie producenci proponują nam całe mnóstwo rozwiązań, które mają poprawić komfort jazdy. W celu zapewnienia sobie jak najlepszych warunków treningowych, możemy odwiedzić sklep sportowy lub zdecydować się na zakup akcesoriów rowerowych Author.