Piła elektryczna

Piła elektryczna

photo-1510662179966-f3e62f0fb4feŁańcuchowe pilarki elektryczne to idealny wybór dla osób wykonujących sporadyczne prace w przydomowym ogródku i na działce. Są one prostsze w obsłudze niż piły spalinowe i nie wymagają wymiany paliwa, filtrów oraz świec. Z pilarek elektrycznych może korzystać każdy – to urządzenia skrojone na miarę potrzeb ogrodnika-amatora. Jeżeli szukasz sprzętu do prostych, epizodycznych prac, koniecznie sprawdź ofertę pił elektrycznych.

Piła elektryczna – podstawowe informacje

Pilarki łańcuchowe elektryczne są o wiele łatwiejsze w obsłudze niż ich spalinowe odpowiedniki. Ich uruchomienie nie sprawia żadnego problemu; w piłach spalinowych rozruch jest nieco trudniejszy, ponieważ użytkownik musi korzystać z szarpaka i systemu ssania, co wymaga pewnej wiedzy oraz siły.
Z piły elektrycznej może korzystać nawet nieobeznany użytkownik, który nigdy wcześniej nie wykonywał cięcia. To praktyczne urządzenie ogrodowe znajduje wiele zastosowań, m.in. podczas przygotowywania drewna na opał, przycinania wysoko rosnących gałęzi, niskich krzewów, a także odstających, grubych konarów żywopłotu.

Piła elektryczna to urządzenie tanie, lekkie i wygodne. Wystarczy podłączyć je do prądu, aby rozpocząć pracę. Niestety – to co jest zaletą, może być traktowane także jako wada. Pilarki wymagają bowiem stałego podłączenia do źródła zasilania, dlatego nie gwarantują tak dużej mobilności jak urządzenia spalinowe. Jeżeli decydujemy się na zakup pilarki elektrycznej, warto zaopatrzyć się w przedłużacz i zapewnić sobie dostęp do gniazda elektrycznego po zewnętrznej stronie budynku.

Jaką piłę elektryczną wybrać?

Moc pilarek elektrycznych mieści się w zakresie od 1200 do 2000 W. Przy takich wartościach długość prowadnic powinna oscylować w przedziale od 30 do 45 cm, przy czym do prac ogrodowych w zupełności wystarczy prowadnica o długości do 30 cm.
Wybierając piłę elektryczną, zwróćmy uwagę na wagę urządzenia. Niewielka masa własna zapewni komfort pracy i pozwoli na wygodne operowanie sprzętem przez dłuższy czas. Co więcej, pilarki elektryczne nie są tak głośne jak modele spalinowe – poziom generowanego hałasu nie przekracza zazwyczaj 90 dB. Większość pił spalinowych generuje hałas na poziomie 120 dB.

Jedynymi czynnościami konserwacyjnymi wykonywanymi przez użytkownika pilarki elektrycznej są: sprawdzanie naciągu i poziomu ostrości łańcucha, dolewanie oleju do smarowania łańcucha oraz czyszczenie urządzenia po zakończeniu pracy. Producenci, chcąc odciążyć użytkownika, coraz częściej stosują system beznarzędziowego montażu oraz napinania łańcucha. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i niweluje ryzyko uszkodzenia urządzenia w trakcie wykonywania czynności konserwujących przez niedoświadczonego użytkownika.
Prawidłowa eksploatacja pilarki gwarantuje długoletnią, bezawaryjną pracę urządzenia.

Piła elektryczna to doskonały wybór dla wszystkich osób poszukujących budżetowego sprzętu do podstawowych prac ogrodowych. Jej funkcjonalność w niczym nie ustępuje modelom spalinowym. Jeżeli nie planujemy wykonywania poważniejszych prac „leśnych”, moc i osiągi maszyny z pewnością spełnią nasze oczekiwania.