Nauka języka angielskiego - samodzielnie czy w szkole językowej?

Nauka języka angielskiego – samodzielnie czy w szkole językowej?

board-1097118_640Zapewne każdy, kto choć raz borykał się z rozszyfrowaniem instrukcji obsługi w języku angielskim, doceni jak ważna jest znajomość tego języka. Ale angielski coraz częściej potrzebny jest nam też w pracy, na zagranicznych wakacjach czy po prostu podczas przeglądania internetu. Wydawałoby się, że współczesny świat, do którego w coraz szybszym tempie dociera zachodnia kultura, po prostu wymaga znajomości języka angielskiego. Dlatego warto rozpocząć jego naukę.

Zaczynając naukę języka angielskiego stoimy przed ważnym wyborem – samodzielna nauka czy szkoła językowa? Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Każda z metod ma do zaoferowania coś, czego nie może zapewnić nam ta druga. Dlatego też przyjrzymy się wadom i zaletom obu sposobów nauki.

Samodzielna nauka języka

Zaletą tej metody jest niewątpliwie duża oszczędność czasu i pieniędzy. Angielskiego możemy się uczyć ze słowników, podręczników, ale także poprzez kursy internetowe (zarówno płatne jak i darmowe) czy aplikacje mobilne. Taki sposób przede wszystkim daje nam więcej możliwości. Uczymy się wybranego materiału językowego, bez żadnego odgórnego narzucania. Możemy to robić, kiedy chcemy i gdzie chcemy. To od nas zależy, czy słówka będziemy powtarzać siedząc wygodnie w fotelu czy jadąc zatłoczonym autobusem do pracy. Ale ten sposób ma niestety też swoje minusy. Przede wszystkim najczęstszą przeszkodą w efektywnej nauce jest brak motywacji oraz brak konwersacji. Jeśli nie będziemy ćwiczyć materiału również w codziennych rozmowach, możemy mieć problem z dogadaniem się za granicą.

Nauka w szkole językowej

Zacznijmy może od minusów. Dla wielu osób przeszkodą w tej metodzie jest oczywiście kwestia finansowa. Koszt nauki angielskiego to ok. 50 zł za godzinę. Musimy też pamiętać o kosztach i czasie dojazdów. Trzeba jednak przyznać, że kursy językowe są bardziej efektywne niż nauka w domu. Pierwszym ważnym czynnikiem, wpływającym na efektywność jest motywacja. Do nauki zachęcani jesteśmy nie tylko przez wykładowcę, ale również przez całą grupę, ponieważ nie chcemy odstawać od reszty. Ważnym aspektem kursów jest również możliwość prowadzenia konwersacji. Tylko w taki sposób będziemy mogli sprawdzić, jaką wiedzę posiadamy, jakich postępów dokonaliśmy i nad czym musimy jeszcze popracować.