Latarki w nowoczesnym survivalu

Latarki w nowoczesnym survivalu

abstract-182821_640Latarkę posiada praktycznie każdy z nas. Trzymamy ją zwykle w szufladzie nocnej szafki, w samochodzie, w garażu. W domu przydaje się podczas awarii prądu, natomiast na biwakach, rajdach, obozach harcerskich i wyjazdach survivalowych jest wręcz nieoceniona.
Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom latarek oraz ich miejscu w naszej codzienności, jak i podczas survivalowych wojaży. Oto najpopularniejsze rodzaje i ich zastosowanie.

Zwykłe latarki
Określenie „zwykła latarka” dotyczy prostej klasycznej latarki, która ma zwykłą żarówkę i nie posiada przy tym żadnych specjalnych funkcji. Może przydać się co najwyżej w domu, w niezbyt wymagającej sytuacji. Na survival, obóz czy biwaki się nie nadaje. Lepiej pomyśleć o czymś lepszym.

Latarki LED
Latarki LED to rozwiązanie dużo lepsze od zwykłych latarek. Dlaczego? Ponieważ diody LED mają znacznie dłuższą żywotność od zwykłych żarówek, dają więcej światła, a baterie starczają na dłużej. Na rynku dostępne są latarki LED w przeróżnych rozmiarach, wzorach, a nawet kolorach obudowy.
Przykładem przyzwoitej latarki jest Maglite 3D LED. Jest duża, ciężka i solidna, a do tego daje silny strumień światła. Podczas survivalu z pewnością nas nie zawiedzie. Dodatkowo możemy sobie sprawić także małą latareczkę LED na jedną baterię AA. Kosztuje zaledwie kilka do kilkunastu złotych. Ze względu na rozmiary można nosić ją zawsze przy sobie, na przykład jako breloczek do kluczy. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.
Ciekawostką jest to, że do wielu latarek nieledowych popularnych marek (jak na przykład Maglite) można dokupić specjalne zestawy, które pozwalają „przerobić” je na latarki LED.

Latarki taktyczne
Latarki taktyczne to takie, które mocuje się różnego rodzaju karabinów i pistoletów. Komu może się przydać tego typu latarka? Z pewnością nie każdemu z nas, ale na pewno miłośnikom rozgrywek ASG czy paintballowych.
Latarki taktyczne zwykle nie są latarkami ledowymi, ale za to dają bardzo mocne światło. W większości przypadków mają zwykłe żarniki, ale nie są one porównywalne z żarnikami tanich latarek marketowych. Niestety potrafią one świecić jedynie przez półtorej godziny, gdyż bardzo szybko wyczerpują się w nich baterie. Do tego w wielu przypadkach nie są to baterie typowe, tylko takie jak CR123A. Ponadto, warto też wiedzieć, że szybko zużywają się same żarniki. Ich żywotność wynosi kilkadziesiąt godzin.

Latarki czołowe
Latarki czołowe to te, których nie trzeba nosić w ręku. Wyposażone są w szeroką gumkę, która pozwala umieścić je na głowie, a dokładniej na czole, jak sama nazwa wskazuje. Służą przede wszystkim do oświetlania drogi. Są też szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy chcemy lub musimy mieć wolne ręce. Tego typu latarki warto kupować w wersji LED (tutaj warto przypomnieć sobie opisane wyżej zalety latarek ledowych).

Latarki na akumulatory
Latarki, które można było ładować, stały się hitem jakieś kilkanaście lat temu. Zazwyczaj kupowane były na bazarach od Rosjan. Zasada ich działania była banalnie prosta: na jednym końcu posiadały wtyczkę, którą wkładało się do kontaktu w celu naładowania. Dzisiejsze odpowiedniki tego typu latarek są już bardziej wyrafinowane.
Czy jest sens kupować taką latarkę na survival? Chyba niekoniecznie. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest zakup porządnej latarki LED, która działać będzie na akumulatorkach AA lub AAA, które będzie można naładować nie tylko prądem z gniazdka w ścianie, ale także z gniazdka zapalniczki samochodowej czy z baterii słonecznej, a ostatecznie zastąpić po prostu bateriami.

Latarki na korbkę
Latarka na korbkę może wydać się komuś pomysłem dość zabawnym i niepasującym do powagi survivalu. Może to być jednak bardzo mylny pogląd. Dlaczego warto mieć taką latarkę w swoim zestawie przetrwania? Przede wszystkim dlatego, że jest to najtańsze i chyba najbardziej niezawodne źródło światła, które pomoże nam, gdy braknie baterii. Na co dzień raczej nie sensu nosić jej przy sobie, ale w survivalowym zestawie powinna znaleźć się obowiązkowo.

Przedstawione powyżej rodzaje to tylko kilka z wielu. W ofercie sklepów z wyposażeniem survivalowym dostępnych jest jeszcze wiele innych typów, jak chociażby specjalistyczne latarki taktyczne dla służb mundurowych czy światła chemiczne.
Latarki rożnego typu kupi się na http://www.bron.pl/latarki/latarki