Kolizja na drodze. Co zrobić, jeśli się przydarzy?

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0

car-722255_640Chwila nieuwagi podczas jazdy może skutkować stłuczką. Jeśli do niej dojdzie, trzeba pamiętać o kilku regułach.

Zachować ostrożność i zimną krew

O kolizji mówi się wtedy, gdy uczestnikom stłuczki nie stała się żadna krzywda. Jeśli ktoś jest ranny, zdarzenie określa się mianem wypadku drogowego. Wówczas trzeba od razu wezwać policję i pogotowie. Jeżeli na drodze doszło tylko do niewielkiego zderzenia, można samemu dokonać odpowiednich czynności, które pozwolą na wypłacenie odszkodowań i orzeczenie o winie.

Tuż po stłuczce trzeba włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik i w odpowiedniej odległości ustawić trójkąty ostrzegawcze. Jeśli do kolizji doszło nocą, dobrze jest ubrać się w kamizelkę odblaskową. Uszkodzone pojazdy nie muszą cały czas stać w jednym miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, należy przestawić je na pobocze lub w oddalone miejsce. W przeciwnym razie policja może nałożyć mandaty na obu kierowców za tamowanie ruchu drogowego. Kiedy samochody są odpowiednio zabezpieczone, należy oszacować straty. Najlepiej zrobić wtedy zdjęcia obu pojazdom uczestniczącym w kolizji. Można je wykonać za pomocą telefonu komórkowego. Jakość nie musi być najlepsza – i tak zdjęcia będą dobrym materiałem dowodowym.

Oświadczenie o winie

Jeżeli uczestnicy kolizji mogą dojść do porozumienia, nie ma potrzeby alarmowania policji. Wystarczy napisanie odpowiedniego oświadczenia o winie. Dokument taki może być spisany ręcznie. Ważne, żeby zawierał wszystkie niezbędne informacje o stłuczce, w tym m.in.: opis miejsca zdarzenia, dane uczestników kolizji, dane identyfikujące samochody, numer polisy OC. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, który kierowca jest sprawcą, a który jest poszkodowanym. Policję trzeba wezwać w przypadku, gdy któryś z uczestników kolizji jest nietrzeźwy.

Po spisaniu wszystkich danych i zebraniu dowodów, samochody muszą zostać bezpiecznie odholowane. Jeśli uszkodzenia są duże, najlepiej wezwać do tego fachowców, którzy pojazd ściągną do warsztatu za pomocą lawety lub holownika.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.