Deskorolka dla początkujących. Jak zacząć jazdę?

Deskorolka dla początkujących. Jak zacząć jazdę?

skating-2636524_1280Pamiętacie, jak będąc dzieckiem, próbowaliście swoich sił na deskorolce? Jedni rzucili ją w kąt, inni połknęli bakcyla i jeżdżą do dziś. Podobno miłość do deskorolki pozostaje na całe życie. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Jaką wybrać?

Wybór pierwszej deskorolki powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Jeżeli nie wiemy o niej właściwie nic, nie bójmy się prosić o radę fachowców. Bez tego możemy nieświadomie popełnić błąd, który potem negatywnie wpłynie na nasz komfort jazdy i w efekcie zniechęci do tego rodzaju aktywności fizycznej. Do wyboru mamy deskorolki fabryczne, kompletne montowane przez producenta albo deskorolki rozłożone na części pierwsze do samodzielnego złożenia. Te pierwsze poleca się początkującym. Mają one wszystko, co jest potrzebne do jazdy i zawierają odpowiedni osprzęt. Dopiero po opanowaniu podstaw, możemy zainwestować w sprzęt, który sami sobie złożymy.

Z czego się składa?

Konstrukcja deskorolki jest dość prosta. Jej najważniejszym elementem jest blat (deck). Składa się on z 7 lub 9 warstw drewna klonowego, niekiedy z domieszką włókna szklanego, węglowego lub kewlaru. To właśnie na nim utrzymuje się nasz ciężar. Przy wyborze ogromne znaczenie ma jego rozmiar oraz kształt. Najpopularniejszymi są blaty o długości od 7,250 do 8,500 cali. Krótsze są bardziej zwrotne, z kolei dłuższe zapewniają większą stabilność i prędkość. Do blatu przyklejany jest grip. To samoprzylepny papier ścierny, dzięki któremu łapiemy odpowiednią przyczepność butów z deską. Podstawowymi elementami deskorolki są też… cztery kółka. Wykonuje się je z poliuretanu, rzadziej z naturalnego kauczuku. Do wyboru mamy różne rozmiary i twardości. Te miękkie polecane są do jazdy rekreacyjnej, z kolei twardsze do skateparku. Jeśli chodzi o rozmiary, to większe kółka zapewniają wyższe prędkości, ale mniejszą zwrotność, mniejsze natomiast mniejsze prędkości, ale lepszą zwrotność. Kolejnymi elementami tworzącymi deskorolkę są dwa trucki, które umożliwiają montaż kółek do blatu oraz kierowanie deskorolką. Ich wybór to niezwykle ważna kwestia – stawiajmy więc tylko na trucki dobrej jakości. Aby zminimalizować drgania powstające podczas jazdy, warto zainwestować w podkładki pod trucki. Im grubsze, tym większą amortyzację mamy zapewnioną. Warto podkreślić, że podkładki wcale nie są niezbędne i w każdej chwili możemy się ich pozbyć. Pamiętajmy też o zakupie łożysk, które wpływają na szybkość obracania się kół, a także o śrubach montażowych, które scalą wszystkie elementy składowe.

deskorolka-blind-holy-grail-orange-cyan

Różne rodzaje i style

Deskorolki różnią się od siebie w zależności od typu użytkowania. Wśród tych najpopularniejszych wymienić można deskę klasyczną (do jazdy po chodnikach i ulicach), cruiser (wyglądają jak klasyczne, ale są szybsze i bardziej przyczepne), longboard (do zjazdów i slalomów z góry), mountainboard (do zjazdów i slalomów w terenie) oraz fishboard (krótkie o dużych i miękkich kołach). Wszystkie deskorolki znajdują się w ofercie sklepu internetowego SuperSklep.pl, który oferuje szeroki wybór sprzętu, akcesoriów, obuwia i odzieży sneak, street, skate i snow.

Istnieje kilka podstawowych stylów jazdy na deskorolce:

  • regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą.
  • goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą.
  • mongo regular – lewa noga z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą
  • mongo goofy – prawa noga z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą
  • fakie – jazda tyłem.

Na deskorolce może jeździć każdy – bez względu na płeć, wiek i kondycję. To doskonała forma aktywności fizycznej, która angażuje właściwie każdy mięsień. Efekt? Błyskawiczne spalanie tkanki tłuszczowej. Poza tym wpływa ona pozytywnie na zmysł równowagi i poprawia koordynację ruchową. To również znakomity sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.